Muzikoterapie je použití hudby a hudebních elementů (zvuku, rytmu, melodie, harmonie) při fyzioterapii. Účelem muzikoterapie je usnadnit a rozvinout komunikaci, vztahy, učení, pohyblivost, sebevyjádření. To vede k naplnění tělesných, emocionálních, mentálních, sociálních a kognitivních potřeb.
Muzikoterapie je založena na skutečnosti, že hudba má prokazatelně pozitivní účinky při nemocech (například pomáhá při léčbě rýmy, zmírňuje astmatické potíže, alergie a ekzémy), strachu, stresu a bolesti. Příznivě ovlivňuje psychiku, zklidňuje, navozuje brániční dýchání a břišní dýchání, uvolňuje hlasivky.
Muzicírování pomáhá u dětí s poruchami chování, soustředění, učení, u lehké mozkové dysfunkce, pacientů s epilepsií a také u handicapovaných. Muzikoterapie využívá harmonizujících a léčebných účinků hudby, cíleného zvuku a působí na buněčné úrovni.
Muzikoterapii zařazujeme jako součást rehabilitace u nás v Dětské léčebně Cvikov. Výhodou je, že naši malí i větší klienti nemusí mít hudební nadání, ani hudební sluch. Používáme etnické nástroje např. bubny a didgeridoo, které přes kožní receptory (čidla) přenášejí vibrace na celé tělo, tím zlepšují hygienu dýchacích cest a zvyšují plicní kapacitu.
Dechový nástroj koncovka (jednoduchá píšťala, mající své kořeny v slovanském dávnověku) působí příznivě na odhlenění, prohloubení dechu a tím zlepšuje zdraví našich dětských pacientů.
Dále používáme džembe, chřestítka, tibetské mísy, rumba koule, dešťové hole a perkusní žabky a drum. Léčivé je i zpívání, jelikož hlas je nejdokonalejším hudebním a také terapeutickým nástrojem. Pomocí hlasivek uvolňujeme emoční bloky, které se rozumem nedají zvládnout.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce.“ J. Mahen
Vypracovala Ivana Tučková za kolektiv rehabilitace DL Cvikov