Copyright 2023 - Custom text here

Muzikoterapie je použití hudby a hudebních elementů (zvuku, rytmu, melodie, harmonie) při fyzioterapii. Účelem muzikoterapie je usnadnit a rozvinout komunikaci, vztahy, učení, pohyblivost, sebevyjádření. To vede k naplnění tělesných, emocionálních, mentálních, sociálních a kognitivních potřeb.

Muzikoterapie je založena na skutečnosti, že hudba má prokazatelně pozitivní účinky při nemocech (například pomáhá při léčbě rýmy, zmírňuje astmatické potíže, alergie a ekzémy), strachu, stresu a bolesti. Příznivě ovlivňuje psychiku, zklidňuje, navozuje brániční dýchání a břišní dýchání, uvolňuje hlasivky.

Muzicírování pomáhá u dětí s poruchami chování, soustředění, učení, u lehké mozkové dysfunkce, pacientů s epilepsií a také u handicapovaných. Muzikoterapie využívá harmonizujících a léčebných účinků hudby, cíleného zvuku a působí na buněčné úrovni.

Muzikoterapii zařazujeme jako součást rehabilitace u nás v Dětské léčebně Cvikov. Výhodou je, že naši malí i větší klienti nemusí mít hudební nadání, ani hudební sluch. Používáme etnické nástroje např. bubny a didgeridoo, které přes kožní receptory (čidla) přenášejí vibrace na celé tělo, tím zlepšují hygienu dýchacích cest a zvyšují plicní kapacitu.

Dechový nástroj koncovka (jednoduchá píšťala, mající své kořeny v slovanském dávnověku) působí příznivě na odhlenění, prohloubení dechu a tím zlepšuje zdraví našich dětských pacientů.

Dále používáme džembe, chřestítka, tibetské mísy, rumba koule, dešťové hole a perkusní žabky a drum. Léčivé je i zpívání, jelikož hlas je nejdokonalejším hudebním a také terapeutickým nástrojem. Pomocí hlasivek uvolňujeme emoční bloky, které se rozumem nedají zvládnout.

„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce.“ J. Mahen

Vypracovala Ivana Tučková za kolektiv rehabilitace DL Cvikov

Muzikoterapie Muzikoterapie Muzikoterapie 

-

Kontakty

Léčebna respiračních nemocí Cvikov, p.o., 
dětská léčebna

Ústavní 529/II
471 54 Cvikov

Telefon

  • 487 751 241-2 (spojovatelka)

E-maily: 

 

 

Fakturační adresa

Léčebna respiračních nemocí Cvikov, příspěvková organizace
Martinovo Údolí 532/II
471 54 Cvikov
IČO: 00673951
DIČ: CZ00673951

Zřizovatel